13.října 2001 Bhulbhule - Syange


Na snídani si dáváme tibetský chleba s medem a čaj. Dovídáme se, že přes noc byly jednomu z našich spolusouputníků z pokoje ukradeny peníze a foťák. Po snídani my dva odcházíme, zbývajících 5 běžců se pokouší řešit situaci s ukradenými věcmi.

Bhulbhule

V Bhulbhule na check postu platíme každý 4000 rupií za Entry permit. Bohužel jsme dali na zaručené informace cestovky a kupovali jsme permity až při vstupu do parku. V Kathmandu jsou k mání za polovinu. Za Bhulbhule cesta střídavě stoupá a klesá po pravém břehu řeky. Před osadou Tarangje procházíme kolem prvního velkého vodopádu.

mezi Bhulbhule a Tarangje

Pro osvěžení si kupujeme od dětí mandarinky, kus za 1 rupii. Jakmile slunko vyjde z poza kopců, začne být pěkné vedro. Dobíráme tekutiny z místních zdrojů, pro jistotu přidáváme do vody dezinfekci. Kolem poledne začínáme stoupat k vesnici Bahun Danda, která se rozprostírá na svahu kopce a dosahuje do výšky 1300 m.

Thulo Besi

V poledním vedru překonáváme výškový rozdíl asi 300 m do nejvyššího bodu vesnice, kde před náma již dorazili ostatní i s nosiči. Po krátkém vydechnutí si v místní restauraci dáváme nudlovou polívku se zeleninou. Během jídla přišla bouřka a začalo pěkně lít. Sedíme venku na lavičce a rozdáváme místním dětem čokoládové müsli. Po necelé hodině čekání déšť ustal a my můžeme vyrazit dál na cestu. Vzduch je příjemně svěží, sestupujeme se zástupem dalších turistů po hladké cestě dolů z vesnice. Postupně předcházíme všechny pomalejší chodce a po cestě s velmi pěknými výhledy jdeme ještě asi dvě hodiny do Syange.

cestou y Thulo Besi

Dost se ochladilo. Do Syange, 1097 m vysoko, dorážíme kolem páté hodiny. Ubytováváme se v lodžii hned za mostem přes řeku za 120 rupií za pokoj. Pokoje jsou menší než minulou noc, ale celkem to jde. Sprcha je v kamenné boudě s barelem vody na střeše, podlaha je ze skály ve které je vyvrtána díra pro odtok vody (do řeky). Po ubytování jdeme na večeři. Dáváme si momo - pečené taštičky plněné zeleninou a bramborem (90 rupií) a čaj.


Předchozí den Další den