Další strana
Funchal

Naši podzimní dovolenou jsme se rozhodli strávit uprostřed Atlantiku, na Madeiře. Přes internet jsme si u cestovky, která se mimo jiné specializuje na Madeiru, zaplatili týdenní pobyt s ubytováním v hotelu v centru hlavního města Funchalu. V den odletu jsme vyrazili ranním rychlíkem z Ostravy do Prahy. Po krátké pauze na letišti v poledne odlétáme letadlem TravelServis nejdříve do portugalského Faro a po dotankování a částečné výměně cestujících, přistáváme kolem 5 hodiny odpoledne ve Funchalu. Na letišti dostáváme klíče od hotelu, do kterého nás zavezou mikrobusem. Po ubytování jdeme na orientační procházku po večerním Funchalu. Na nábřeží to je asi 5 minut, stejně tak na autobusobé zastávky a centrální nádraží jedné z autobusových společností.

Funchal přístavní kolonáda

Park Jardim Municipal

Druhý den ráno vyrážíme na obhlídku nejbližšího okolí. Zastavujeme se v Ičku, kde kupujeme ještě nějaké průvodce a mapy ale hlavně jízdní řády na místní a dálkové autobusy. V jízdních řádech je uvedený vždy odjezd z výchozí stanice a pak u každé linky doba jízdy do cílové stanice, takže při nástupu uprostřed trasy je notno časy odhadovat.

Funchal - přístav

Protože máme odpoledne schůzku s delegátkou cestovky, vyrážíme jen tak nalehko na k naši první levadě. Městským autobusem č.21 vyjíždíme do části Monte. V monte si nejdříve prohlížíme zdejší kostel. Hned před kostelem je výchozí stanoviště zdejší atrakce, saní, které řízené dvěmi vodiči se spouštějí po asfaltové cestě dolů do města. My pokračujeme od kostela kolem horní stanice kabinkové lanovky, která sem vyjíždí z centra Funchalu z nábřeží, a kolem tropické zahrady k Levadě dos Tornos (1 - orientační mapka).

Čekání na zákazníka

Levada dos Tornos

Naše cesta po levadě začíná u tunelu, z něhož levada vychází. Pokračujeme podél levady po úzkém chodníku případně ve dvou místech po její betonové hrázi. Z celkem hlubokého údolí levada pokračuje přes vesnici Curral dos Romeiros. Je teplé slunečné počasí, ve vesnici v krámě přímo vedle levady kupujeme nějaké pití a pokračujeme dále. Levada prochází eukalyptovým lesem do další osady Quinta do Pomar. Naši tůru po levadě ukončujeme u Yasmine Tee House. Máme štěstí a do 10 minut nám jede z blízké zastávky autobus do centra.

Cabeco da Fonte da Telha

Levada dos Tornos

Lilie

Funchal - lanovka na Monte

Ve městě pak ještě mrknem na místní tržnici a do supermarketu koupit nějaké potraviny na další den. Ověřujeme si na autobusovém stanovišti odjezdy ranních spojení a poté jdeme na sjednanou schůzku s delegátem CK.

Funchal

Funchal

Další strana