Další strana

Někdy v půlce června jsem se rozhodli vyrazit opět do Norska s cílem dojet na Lofoty. Vyhledáním vhodných trajektů bylo také rozhodnuto o tom, že začneme v Oslu, projedeme Norskem k Narviku a možná jěště kousek dál a přes Finsko a pobaltské státy dojedem zase domů. Výsledná trasa pa vypadala nějak takto.

29/30.6.2011 7:45 - Odjíždíme z Frýdku-Místku na daleký sever. Jedeme již osvědčenou a před čtyřmi roky vyzkoušenou cestou přes Polsko a Německo do Dánska. Místo Hanstholmu je ale naším dánským cílem přístav Frederikshavn. Noc přečkáváme v provizorních podmínkách na odpočívadle někde za městem Randers. Po rozednění dojíždíme před 9 hodinou do přístavu, vyzvedáváme si palubní lístky zakoupené z domova asi 10 dní před odjezdem a řadíme se do řady čekající na nalodění na trajekt Stena Saga od společnosti Stena Line. Po nalodění odcházíme na horní vyhlídkovou palubu, kde počkáme až vyplujeme na 8,5 hodinovou plavbu do hlavního města Norska - Osla. Po vyplutí si nacházíme celkem klidné místo na lenoškách u zavřené diskotéky, kde zalehnem a dospíme to, co jsme nenaspali v noci.

Asi po 5 hodinách plavby vstáváme a protože jsme se už přiblížili k norské pevnině, odcházíme na palubu pozorovat pomalu se měnící krajinu norského pobřeží. Po přiblížení se k přístavu v Oslu, zaznamenávám první velké stavební změny, které byly ve městě za posledních 18 let kdy jsem tu byl naposledy, provedeny. U přístavního mola kotvíme téměř podle jízdního řádu v 18:30.

Po výjezdu z trajektu přejíždíme jen pár set metrů na parkoviště k hlavnímu nádraží, kde na chvíli parkujeme a odcházíme do infocentra zakoupit Oslopassy, protože zítřek máme vyhrazený na prohlídku města. V ceně 230 NOK za pas jsou vstupy do snad všech muzejí a galerií v Oslu, městská doprava včetně lodní dopravy, parkování na vyhrazených parkovištích a další výhody, které jsme ani nestihli využít. Z íčka se vracíme na parkoviště a odjíždíme přes Holmenkollen do kempu u jezera Bogstadvannet. Je celkem dost drahý, ale zajíždět někam daleko za město a hledat něco na spaní se nám opravdu nechce.

Frederikshavn

Frederikshavn

Holmenkollen

Oslo

P&O Cruises - Azura

P&O Cruises - Azura

Oslo - radnice

Oslo

Oslo - city

Oslo - opera


Další strana